Tato publikace se orientuje na rozvoj informatického myšlení nejen v předmětu, resp. oboru Informatika. V rámci samotné e-knihy vzniknout hry ve Scratch, které si sami žáci na prvním nebo druhém stupni základní školy budou moci připravit sami. Nicméně je mnohem pravděpodobnější, že hry vzniknou během samotné výuky (minimálně částečně), a to nejen v informatických předmětech, ale i dalších neinformatických. Z těchto důvodů bude součástí samotné přípravy her rozpracovaná metodika každé z her tak, aby ji mohl využít i učitel angličtiny, výtvarné výchovy, matematiky, či dalších předmětů.
Informatické myšlení by se nemělo vykládat pouze jako dovednost algoritmizace v konkrétním prostředí, ale součástí rozvoje takového typu myšlení je i práce s problémem, dekompozicí problému, abstrakcí, vzory a jejich opakování, práce se schématy a organizéry, např. vývojovými diagramy, pojmovými a myšlenkovými mapami, či dalšími typy diagramů. A tak jak v oboru Informatika je důležitou součástí rozvoje např. matematické, logické myšlení, či kritické čtení, součástí dalších oborů by mohl, popř. mělo, být i rozvíjení informatického myšlení a digitální gramotnosti. Takový je i účel publikace: ukázat možnosti rozvíjení informatického myšlení v dalších předmětech a oborech.
Základem takové práce na tvorbě hry je individuální možnost postupu, a tudíž i možnost přizpůsobení rychlosti žákům a jejich zvláštnostem a potřebám. Navíc každá hra je rozdělena na části, tzv. fáze, ve kterých každý z žáků může pocítit alespoň částečnou úspěšnost, přestože nebude mít dostatek času nebo jiných možností na dokončení celé hry. Vzhledem k okolnostem, které zasáhly školy v posledních dvou letech, z hlediska vypořádání se s ukrajinskými žáky ve výuce se v publikaci částečně objeví i možnosti práce s těmito žáky, jak na aplikační, tak jazykově přizpůsobené bázi.