Grantový projekt, reg. č.: CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002105
Název: Rozvoj kompetencí v oblasti udržitelného rozvoje vedoucí ke snížení plýtvání potravinami
Zkrácený název: Smart Food
Operační program Praha – pól růstu ČR
Klíčová slova: lokální potravina, globalizace, sociální komunita, sociální charakter obstarávání jídla
Tematický okruh: Lokální a zahraniční produkce potravin
Cíl: Tento okruh naváže na životní cyklus, kde si žák mohl prohlédnout, jak je složitá produkce potravin z pole až na stůl, a kde je potřeba vynaložit nemalé množství lidské práce. Žák pochopí dopad sociálně-kulturních zvyklostí pro obstarávání jídla a následný vliv na životní prostředí i nutriční hodnotu potraviny. Preference lokálních potravin také může napomoci budovat pocit sounáležitosti. Cílem je také vyvolat u žáků zájem o hlubší poznání potravin, tedy z jaké země pochází, kdy je jejich sezóna, kolik obsahují potraviny živin. Žáci poznávají také tradiční pokrmy pro různé části světa a uvědomí si různé návyky v závislosti na zemi, kde lidé žijí. Tyto informace vedou k zamyšlení nad specifickými přírodními podmínkami v každé části světa, sezónností a jejich vlivem na prospěšnost potraviny pro tělo i společnost. Kde právě společnost, ve které se žáci nacházejí, určuje normy pro zacházení s potravinami a napomáhá k budování sociálních vzorců nejen v této oblasti.
Geneze: Charakter prostředí, v němž žijeme, se nutně promítá do sociálních vztahů, našeho životního stylu i do konzumních vzorců (Humphrey, 2005).
„Jídlo je kulturní produkt, ve chvíli, kdy je produkováno – jelikož člověk nekonzumuje pouze to, co najde v přírodě, ale vytváří si své pokrmy, připravováno – protože člověk své jídlo v kuchyni transformuje, a když je jedeno – jelikož člověk sám si vybírá, co bude a co nebude jíst, s ohledem na symbolická, ekonomická a nutriční kritéria. Je to jeden z rozhodujících elementů pro tvorbu lidské identity a zároveň je nejefektivnějším prostředkem jejího sdělování.“ (Montanari, 2006).