Grantový projekt, reg. č.: CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002105
Název: Rozvoj kompetencí v oblasti udržitelného rozvoje vedoucí ke snížení plýtvání potravinami
Zkrácený název: Smart Food
Operační program Praha – pól růstu ČR
Klíčová slova: budování vztahu k potravině, sociální zodpovědnost, sociální rozměr plýtvání, plýtvání jídlem je plýtvání vším
Tematický okruh: Životní cyklus potraviny
Cíl: Žáci si uvědomí, co vše je potřeba k produkci potravin. Které zdroje jsou nezbytné a vzhledem k neustále rostoucímu počtu obyvatel, také velice omezené. Žák si uvědomí nerovnost přístupu k potravinám v rámci globálního prostředí. Bude podpořena vědomost o složitém procesu výroby potravin, která je velice často opomíjená a tolik nutná k navýšení úcty k potravinám u dětí, které pochází z městského prostředí. Podstatnou částí tohoto okruhu je také eliminovat u žáků disrespekt vůči celkové energii vynaložené ve výrobním procesu, na němž se podíleli stovky lidí. Plýtvání jídlem je tedy plýtvání vším. U žáka je tak prostřednictvím diskuse nad fakty o spotřebě zdrojů, podněcována tvorba vlastního úsudku o nutnosti zodpovědného chování v jeho prospěch, jakožto i ve prospěch celé společnosti.
Geneze: Aktuální výzkumy (Bozdağ & Çakiroğlu, 2021; Richter & Bokelmann, 2017; Tokareva, 2014) hovoří o výrazném rozdílu mezi plýtváním v městských a venkovských zástavbách. Tyto studie především poukazují na fakt, že u dětí, jež vyrůstají v městském prostředí nedochází k blízkému kontaktu s produkcí potravin a dochází tak ke snižování jejich úcty k potravině, potažmo zdrojům na výrobu spotřebovaným.